Jako stowarzyszenie osób zatroskanych m.in. o sprawy lokalnej społeczności, przedstawiamy opinię reprezentowanych przez nas środowisk, wyrażając nasze głębokie zdumienie oraz rozczarowanie pomysłem władz miasta dokonania zmian w
zagospodarowaniu Lasku Miejskiego.
Pomysł lokalizacji na leśnej polanie inwestycji z dziedziny turystyczno – medycznej uważamy za błędny, mający znamiona dyletanctwa w gospodarowaniu przestrzenią. Lasek Miejski stanowi teren rekreacji wielu chojniczan poszukujących wytchnienia w typowo leśnym otoczeniu. Chojnice są jednym z niewielu miast, których mieszkańcy mogą cieszyć się tego rodzaju terenem zielonym. Wprawdzie w mieście funkcjonuje Park 1000-lecia, lecz ma zdecydowanie inny charakter i jest zlokalizowany w obszarze mocno zurbanizowanym. Pragniemy ponadto przypomnieć, że polana w Lasku Miejskim to teren historycznego boiska MKS Chojniczanka. W tym miejscu bowiem do 1931r. rozgrywano mecze piłkarskie.
W Lasku Miejskim funkcjonuje już bar z placem zabaw, zaś na obrzeżach obiekty medyczne. Dodatkowo, w związku z planowaną inwestycją drogową mającą połączyć ulice Ceynowy ze Strzelecką, teren leśny radykalnie się skurczy.
Warto także zaznaczyć, że planowane usługi hospicyjno – opiekuńcze, w mających powstać obiektach, skierowane będą przede wszystkim do pacjentów i klientów spoza Chojnic. Na przykład odpłatność za rehabilitację w ośrodku prowadzonym przez Barbarę Bonna w Jarcewie wynosi od 300 zł/dzień, (słownie: trzysta 00/100 złotych za jeden dzień), co dyskwalifikuje przeciętnego chojniczanina jako potencjalnego pacjenta.
Od władz miasta oczekujemy troski przede wszystkim o dobrostan chojniczan, a nie aktywności w poszukiwaniu inwestora, którego działalność ograniczy miejski obszar rekreacji.
W tym kontekście chcielibyśmy słyszeć o efektach współpracy wicemarszałka województwa pomorskiego Leszka Bonny i burmistrza Chojnic Arseniusza Finstera, jedynie z obszaru kompetencji radnego sejmiku.
Nierozważne gospodarowanie przestrzenią, decyzje podjęte kosztem chojniczan, brak szerokich konsultacji społecznych, bezalternatywność złożonej propozycji świadczy tu jak najgorzej o lokalnej władzy.
Tych kilka argumentów, które podnieśliśmy powinny Państwa skłonić do refleksji, przed podjęciem decyzji o likwidacji Lasku Miejskiego przez degradację tego obszaru do roli parku.
Zarząd, członkowie i sympatycy
Stowarzyszenia „Niezależni PL”
Całe pismo w formacie pdf: Kliknij!