panorama-kwiecien-02

Pismo do marszałka województwa Pomorskiego

Pismo Posła na Sejm Michała Urbaniaka kierowanego do władz miasta, gmin  powiatów Kościerskiego oraz Chojnickiego a także do Marszałka Województwa Pomorskiego w sprawie

wykluczenia komunikacyjnego w/w powiatów:

 

Szanowny Panie Marszałku,

Z niepokojem obserwujemy sytuacje w której mieszkańcy Kościerzyny i powiatu Kościerskiego codziennie zmagają się z wykluczeniem transportowym na mapie pomorza. Mieszkańcy, zgłaszający się do mojego Biura Poselskiego wskazują jednoznacznie, iż brak oferty przewozowej komunikacją zbiorową z Kościerzyny do stolicy województwa – Gdańska lub Gdyni w godzinach wieczornych jest bardzo dużym utrudnieniem. Ostatni pociąg w kierunku Trójmiasta odjeżdża z Kościerzyny o godzinie 19.00 natomiast ostatni uruchamiany autobus do Gdańska wyjeżdża o godzinie 19.40. Po tym następuje kilkugodzinna przerwa.

Bardzo proszę w imieniu mieszkańców powiatu Kościerskiego o podjęcie działań mających na celu uruchomienie dodatkowego kursu pociągu regionalnego lub autobusu z Kościerzyny – stolicy powiatu, do Gdańska/Gdyni około godziny 21.00 w dni powszednie oraz weekendowe.

Ponadto, zwracam Pańską uwagę na niedostateczną ofertę przewozową na zrewitalizowanej kosztem kilkunastu milionów złotych linii kolejowej nr 211 na odcinku Kościerzyna – Chojnice.

Obecnie są uruchamiane 2 pary pociągów na dobę, co czyni tą modernizacje bezużyteczną a warto w tym miejscu dodać, że modernizacja tego odcinka spowodowała szybszą, bardziej komfortową oraz bezpieczną podróż. Co prawda istnieją także połączenia autobusowe na danym odcinku, jednak obie oferty traktując wspólnie, posiadają znaczne przerwy w kursowaniu
transportu zbiorowego między tymi ośrodkami miejskimi (w kierunku Kościerzyny jest dwugodzinna przerwa w kursowaniu między godzinami 8.45 a 10.45 oraz w kierunku Chojnic między godziną 9.30 a 14.30 dostępne są tylko 2 kursy do Chojnic komunikacją zbiorową). Ponadto ten korytarz jest alternatywą dla podróżujących z środkowo-południowej części naszego województwa do stolicy województwa, często załatwiając sprawy urzędowe, biznesowe, lekarskie lub prywatne właśnie w Gdańsku lub Gdyni. Traktując z pełną powagą wyzwania ekologiczne w naszym województwie, powinniśmy z całą mocą postawić na transport zbiorowy – w szczególności transport kolejowy, który jest najbardziej proekologicznym środkiem transportu.

Bardzo proszę o pochylenie się nad tymi dwoma problemami komunikacyjnymi w środkowo-południowej części naszego województwa, tak aby likwidować białe plamy komunikacyjne, wykorzystywać efekty modernizacji linii kolejowych nr 211 oraz nr 201, oraz zacierać różnice komunikacyjne między ośrodkami miejskimi położonymi w sąsiedztwie trójmiasta a miastami znacznie oddalonymi od stolicy województwa.

załącznik: pismo do marszalka.pdf

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice