panorama-kwiecien-18

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Orliku - Leśno. Cz.1

W obecnie bardzo trudnej sytuacji, jaka ma miejsce w Ukrainie, związanej z wojną z Rosją i wynikającą z tym tragedią, jaką przeżywa Naród Ukraiński, w niedzielę 27 marca 2022 roku zorganizowano w Domu Kultury w Leśnie k. Gdańska „Koncert Charytatywny. Sercem z Ukrainą”. Można śmiało powiedzieć, że

to wydarzenie było wyjątkowym pod każdym względem: religijnym, jak i artystycznym. Na zaproszenie o. Arkadiusza Czai franciszkanina, byłego artysty polskiej estrady, o przybycie i występ w czasie koncertu, odpowiedziało wielu artystów. Zgromadziło się blisko 70-ciu artystów z Polski i Ukrainy, którzy wspólnie i dobroczynnie wystąpili, by przez śpiew oraz pokazy artystyczne zamanifestować łączność z walczącą Ukrainą i uczestniczyć w pomocy dla niej.

Przybył aż z Krakowa znany i ceniony piosenkarz, lider zespołu „Wawele” Jan Wojdak, który zachwycił widownię swoim śpiewem i kilkakrotnie bisował. Wystąpiły także dzieci z Ukrainy: Sasza Jacenko i Nigar Husejnova, które zaśpiewały piosenki o wiośnie w języku narodowym. Na koncert przyjechał również chór „Pięciolinia” z Lini, pod kierunkiem dyrygenta Jana Szulca, schola parafialna dzieci i młodzieży z Leśna prowadzona przez dyrygentkę Sylwię Chełmowską - Malich oraz zespół folklorystyczny Lidia i Małgorzata Koszałka z Załakowa. Oprócz muzyków, na zaproszenie odpowiedzieli artyści o światowej sławie, tacy jak mistrz iluzji „Oriano”, laureat wielu konkursów międzynarodowych i krajowych oraz wicemistrz świata iluzji Paweł Czaja, który chętnie zgodził się poprowadzić cały koncert charytatywny, a należy podkreślić, że prowadził on już wielkie wydarzenia artystyczne ze znanymi aktorami i artystami.

Organizatorami wydarzenia dobroczynnego byli o. Arkadiusz, przy współpracy z ks. Damianem Drozdowskim, proboszczem parafii Leśno, Franciszkańskim Zakonem Świeckich oraz wspólnotą rodziców ministrantów w Orliku. „Sercem z Ukrainą” te słowa towarzyszyły wszystkim uczestniczącym w koncercie charytatywnym, którego celem było zebranie funduszy na pomoc dla osób z Ukrainy. Sala w Leśnie była wypełniona po brzegi, wszystkie miejsce były zajęte. Wśród uczestników były także rodziny ukraińskie, przebywające w Polsce. Samo przygotowanie przed koncertem było wyjątkowe, bo włączyło się do niego bardzo wielu mieszkańców z okolicznych miejscowości i instytucje samorządowe, co świadczy o wielkim sercu mieszkańców, którzy pragnęli w ten sposób pomóc Ukrainie.

Jak podkreślił o. Arkadiusz, bardzo dużo osób zgłaszało się, by pomóc w przygotowaniu koncertu, co jest wyrazem ich szlachetnego i pięknego serca. Na wydarzenie dobroczynne do Leśna, oprócz okolicznych mieszkańców, przybyły osoby z różnych miejscowości w Polsce, nawet bardzo odległych. Swoją obecnością zaszczyciła Bogusława Orzechowska Senator RP z rodziną z Ostródy oraz Piotr Karczewski doradca Prezydenta RP z rodziną, Zbigniew Zabłocki radny powiatu ostródzkiego z rodziną z Miłakowa i Tomasz Orzłowski, radny powiatu chojnickiego oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Brusach Zbigniew Łącki. Wydarzenie artystyczne poprzedzone było uroczystą Mszą Świętą w kaplicy zakonnej Sióstr Franciszkanek w Orliku, której przewodniczył ks. Jan Płottke TDŚ, a homilię okolicznościową wygłosił o. Arkadiusz. Eucharystię sprawowano w intencji o pokój w Ukrainie.

Related Articles

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice