panorama-kwiecien-01

Koncert charytatywny dla Ukrainy w Orliku - Leśno. Cz.2

Występy artystyczne przeplatała zbiórka finansowa oraz licytacja aukcyjna na rzecz Ukrainy. Jednym z przedmiotów był obraz Pałacu Prezydenckiego przekazany na licytację przez

Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Dary na aukcję przekazali także Bogusława Olechowska i Zbigniew Zabłocki oraz Halina Sadowska z Miłakowa i Siostry Franciszkanki z Orlika. Również swój dar na aukcję przekazali artyści, wśród nich znana i ceniona dyrygentka Honorata Siergun razem z chórem „Oremus” z Miłakowa, którzy w swoim repertuarze mają występy z gwiazdami polskiej estrady, a sama dyrygent jest autorką tekstów do utworów, które śpiewają znani polscy piosenkarze. Należy zaznaczyć, że artystka Honorata Siergun zorganizowała jeden z pierwszych koncertów charytatywnych w Polsce, by nieść pomoc Ukrainie, a który odbył się 6 marca 2022 roku w Miłakowie. Artyści ludowi Elżbieta Hamerska, Sylwia Sobolewska, Elżbieta Łońska, Joanna Ginter, Jerzy Czaja i Piotr Turzyński przekazali także własne rękodzieła. Łącznie na rzecz Ukrainy zebrano 10.373 zł. 88 gr., 20 euro i 700 hrywien. Połowa zebranej kwoty została przekazana Caritasowi, który zakupi rzeczy, które pojadą do Ukrainy. Natomiast druga część zebranych pieniędzy została przekazana do Gminy, która zakupi potrzebujące rzeczy dla rodzin ukraińskich przebywających w Gminie Brusy.

Wyjątkowym i wzruszającym momentem w czasie koncertu było wręczenie przez o. Arkadiusza i Marię Mientką przedstawicielkę rodziców, na ręce doradcy Prezydenta RP Piotrowi Karczewskiemu, statuetki Anioła Stróża, z prośbą o jej przekazanie dla Prezydenta Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiemu, Jego Rodzinie i całemu Narodowi Ukraińskiemu, za bohaterską walkę o wolność Ojczyzny, a także jako wyraz naszej ciągłej pamięci i modlitwy o pokój oraz o zakończenie wojny i wycofanie się wojsk rosyjskich z Ukrainy. Figura anioła jest dziełem artystki ludowej Elżbiety Hamerskiej z Lubni.

O kulinarną część imprezy dobroczynnej - by wszyscy mogli posilić się w czasie koncertu, który trwał aż 5. godzin - zadbało Koło Gospodyń Wiejskich z Leśna przy udziale okolicznych sołectw, a także mieszkańców okolicznych wiosek, którzy zadbali o słodkości w postaci ciast. W pomoc w koncercie włączyła się Anna Orlikowska dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach oraz strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej z Prezesem Mirosławem Radtke i Anną Klonowską – Dorszyńską, dyrektorem Szkoły Podstawowej im. bł. Kard. Stefana Wyszyńskiego z Leśna razem z nauczycielami i uczniami. Natomiast opiekę medyczną objęła pielęgniarka Kazimiera Skiba.

Rodziny ukraińskie były wdzięczne i wzruszone. W trakcie koncertu podchodziły i dziękowały organizatorom za modlitwę, za pamięć i za koncert oraz za pomoc materialną, jaką otrzymują z Polski, oni sami, jak i walczący o wolność ojczyzny z agresorem rosyjskim ich mężowie, ojcowie i synowie. Pomoc dla Narodu Ukraińskiego jest naszym obowiązkiem ale także postawą chrześcijańskiej miłości, jaką nas uczy Jezus Chrystus. Polska jest przykładem tej pięknej postawy – powiedział na zakończenie koncertu o. Arkadiusz, dziękując razem z ks. Damianem wszystkim za ofiarność i pomoc, prosząc o ciągłą modlitwę w intencji o pokój w Ukrainie.


Foto.
Aleksandra Turowska, Weronika Synak i Wojciech Kosak – Główczewski (zdjęcie ze Mszy Świętej)

Related Articles

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice