panorama-kwiecien-02

Wiadomości - Chojnice - naszemiasto.pl

Artykuły w kategorii: Wiadomości - Chojnice - naszemiasto.pl
Wiadomości - Chojnice - naszemiasto.pl
 1. Polska morska infrastruktura krytyczna może stać się celem wrogich ataków, ostrzegają eksperci. Dotyczy to m.in. morskich farm wiatrowych, które będą powstawać w najbliższych latach.
 2. Emeryci i renciści mogą liczyć na różne wsparcia finansowe. Jednym z nich jest dodatek pielęgnacyjny, który pomaga pokryć koszty wynikające z niezdolności seniora lub ograniczonej niezdolności do samodzielnego funkcjonowania. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile wynosi świadczenie? Poznajcie szczegóły.
 3. Już za kilka miesięcy uczniowie ostatnich klas szkół średnich zasiądą do jednego z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. To dobry czas, aby zacząć poważne powtórki materiału z całego toku nauczania w liceum lub technikum. W roku 2023, matura będzie wyglądała nieco inaczej, niż było to przez ostatnich kilka lat. Sprawdź szczegóły odnośnie terminów, arkusza i wymagań egzaminacyjnych na maturę 2023.
 4. W Polsce rodzice dzieci mogą liczyć na wsparcie finansowe. Program 500 plus, becikowe, ulga podatkowa to dopiero początek listy dodatków w 2023 r.. Podpowiadamy, jak dostać dodatkowe pieniądze.
 5. Ferie zimowe 2023 w województwie pomorskim już dobiegły końca. Nie oznacza to jednak, że uczniowie z innych regionów Polski muszą wracać do szkół. W niektórych województwach ferie zimowe dopiero nadejdą, a rodzice zastanawiają się, gdzie zabrać swoje dzieci na krótki wypoczynek. A może nad morze? Sprawdźcie TOP 10 najlepszych miejsc na ferie nad Bałtykiem.
 6. Po oddaniu Trasy Kaszubskiej - 40-kilometrowego odcinka ekspresowej trasy S6 od Bożepola Wielkiego do Obwodnicy Trójmiasta - trwa spór o oznakowanie trasy. Chodzi o dwujęzyczne nazwy miejscowości, czyli w języku polskim i kaszubskim.
 7. Od początku lutego rodzice mogą składać wnioski o „500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca 2023 r. i potrwa do 31 maja 2024 r. W ciągu pierwszych pięciu dni mieszkańcy Pomorza złożyli blisko 66,5 tys. wniosków.
 8. Na przełomie lipca i sierpnia 2024 roku oczy całego sportowego świata zwrócone zostaną na Paryż, który zorganizuje igrzyska olimpijskie. Żeglarze w tym czasie rywalizować będą na południu Francji, na wodach wokół Marsylii. Kto z Polaków będzie żeglował po medale olimpijskie? Właśnie poznaliśmy zasady kwalifikacji.
 9. W marcu 2023 minimalna emerytura ma wynieść 1588,44 zł. To wzrost świadczeń emerytalnych o ok. 250 zł. Jakie będą podwyżki emerytur w 2023 roku? Wiemy, jak duża będzie waloryzacja emerytur i od kiedy emeryci dostaną wypłaty. Są też informacje o przyznaniu 13. i 14. emerytury w 2023 roku Jakie roczniki obejmie nowa ustawa emerytalna?
 10. Program "Pierwsze Mieszkanie" to nowy projekt mieszkaniowy, który ruszyć ma od 1 lipca 2023 roku. Rządowy program wsparcia skierowany jest dla osób młodych, przed 45. rokiem życia, którzy kupić chcą pierwszy dom lub mieszkanie. Na czym polega projekt? Na dofinansowaniu kredytu hipotecznego. Sprawdź, jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać wsparcie w 2023 roku?
 11. W poniedziałek poznaliśmy wyniki naboru wniosków, którym przyznane zostało dofinansowanie w ramach Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Podczas konferencji prasowej w Chojnicach dokładniej zostały omówione inwestycje zaplanowane w powiatach chojnickim, człuchowskim, kościerskim, bytowskim oraz kartuskim. Przedstawili je przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości: poseł Aleksander Mrówczyński, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk oraz radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Jerzy Barzowski.
 12. Może to samorządowe przedsięwzięcia z Pomorza, zrealizowane z pomocą unijnych środków, zostaną uznane za najciekawsze w skali kraju? „Inwestycję z perspektywą” w ramach ogólnopolskiego konkursu wybierają internauci. Głosowanie potrwa do 10 lutego.

Kultura

Zapraszamy na FERIE W MUZEUM - do 25 lutego, od poniedziałku do piątku w godz. 10:00 - 15:00

W programie:

Historia

77 rocznica męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej

W dniu 15.02.2022 Delegacja Klubów Konfederacji uczestniczyła w obchodach 77 rocznicy męczeńskiej śmierci s. Adelgund Tumińskiej. Uroczystości rozpoczęły się od

Turystyka

Chojnice na Trakcie Tajemnic

Chojnice z punktu widzenia turysty, który niejedno miejsce odwiedził (lipiec 2016 r.)

Religia

Domownicy Boga

Ks. Szymon Gwardzik Chojnice